The battle line has been drawn ahead of the 2016 Presidential and Parliamentary elections.
The opposition New Patriotic Party (NPP) at the 2012 general elections increased its Parliamentary seats from three to 10 out of 31 seats in the entire Northern Region.
The governing National Democratic Congress (NDC) ahead of its Parliamentary primaries launched operation “Recapture our 10 seats” in the Northern Region.
This is a full list of the NPP and the NDC Parliamentary candidates in the Northern region:
TOLON
NPP – Hon. Wahab Suhuyini Wumbei-Incumbent Member of Parliament
NDC – Umar A. Abdul Razaq-former MP
NALERIGU/GAMBAGA
NPP – Hajia Alima Mahama-Former MP
NDC – Issifu Seidu
BOLE/BAMBOI
NPP – Alele Veronica Ahening
NDC – Yussif Sulemana
MION
NPP – Mohammed Hashim Abdallah-Banker
NDC – Mohammed Abdul Aziz-former Tamale South NDC Secretary
SAGNARIGU
NPP – Iddrisu Habib
NDC – A.B.A Fuseini-incumbent MP
TAMALE NORTH
NPP – Hajia Kulsumi Mohammed
NDC – Alhassan Suhuyini
TAMALE CENTRAL
NPP – Dr. Barhama Ibrahim Anyass Imoro
NDC – Inusah Fuseini-Incumbent
TAMALE SOUTH
NPP – Yakubu Yussif
NDC – Haruna Iddrisu-Incumbent
KARAGA
NPP – Basha Sharawi Yilfa
NDC – Alhassan Sualihu Dandaawa-Incumbent
GUSHEIGU
NPP – Dr. Ziblim Iddi
NDC – Thomas Kwesi Nasah-Incumbent
NANTON
NPP -Alhaji Mohammed Hardi Tuferu-Auditor
NDC – Ibrahim Mohammed Murtala-Incumbent
TATALE/SANGULI
NPP – Thomas Nbomba
NDC – Tampi Acheampong Simon
YAPEI/KUSAWGU
NPP – Alhaji Yakubu Zakaria-former DCE
NDC – John Abdulai Jinapor
YUNYOO
NPP – Liwaal Oscar
NDC – Joseph Bipoba Naabu-Incumbent
ZABZUGU
NPP -Jabaah John Binnam-Incumbent
NDC – Alhassan Umar
DABOYA/MANKARIGU
NPP – Tika Samuel Yeyu
NDC – Lawyer Mahama Shaibu
SAVELUGU
NPP – Mohammed Abdul Samed Gunu
NDC – Abdulai Alhassan Red-Municipal Chief Executive
WULENSI
NPP – Thomas Donkor Ogajah
NDC – Laliri George Maban-Unopposed-Incumbent
DAMONGO
NPP – Albert Kassim Diwura
NDC – Adam Mutawakilu-Unopposed-Incumbent
SABOBA
NPP – Charles Binipom Bintim
NDC – Bukari Nikpe Joseph-Incumbent
KUMBUNGU
NPP – Mutaru Iddrisu
NDC – Ras Mubarak
SALAGA NORTH
NPP – Alhaji Alhassan Abila
NDC – Alhassan Mumuni-Unopposed-Incumbent
SALAGA SOUTH
NPP – Salifu Adam Braimah
NDC – Abubakari Ibrahim Dey-Incumbent
BIMBILA
NPP – Hon. Dominic Nitiwul-Unopposed-Incumbent
NDC – Dr. Joseph Kwabena Manboah-Rockson
YENDI
NPP – Hon. Alhaji Mohammed Habib Tijani-Unopposed-Incumbent
NDC – Hamza Yahaya Alikali
WALEWALE
NPP – Hon. Dr, Saagre Bambangi-Unopposed-Incumbent
NDC – Abdallah Abubakari
BUNKPRUGU
NPP – Hon. Solomon Boa-Unopposed-Incumbent
NDC – Court injunction secured by a disqualified aspirant called Nabur Berrick.
YAGBA/KUBORI
NPP – Yussif Mustapha-Unopposed-Incumbent
NDC – Alhaji Abdul Rauf Tanko Ibrahim-Former MP-National Hajj Board Chairman
CHEREPONI
NPP – Azumah Namoro Sanda-Incumbent
NDC – Samuel Abdulai Jabanyite
KPANDAI
NPP – Mathew Nyidam-Unopposed-Incumbent
NDC – Likpalimor Kwadwo Tawiah-former MP
SAWLA-TUNA-KALBA
NPP – James Kipo Sunyenzi
NDC – Kalba-Chiwitey Dari Andrew
–
By: Abdul Karim Naatogmah/citifmonline.com/Ghana